• morozandpartners

Верховний суд виклав позицію щодо податкових накладних зі статусом «реєстрацію зупинено»Касаційний адміністративний суд Верховного суду залишив касаційну скаргу ДФС без задоволення у справі за позовом клієнта АО "Адвокатська фірма "Мороз і Партнери" до ДФС щодо скасування податкового повідомлення-рішення.

Підставою для позову стало безпідставне збільшення грошового зобов'язання більш ніж на 100 000,00 грн.


На думку відповідача у суді першої інстанції, позивач був зобов'язаний внести до складу податкових зобов’язань декларації з ПДВ відомості за податковими накладними зі статусом "реєстрацію зупинено", не зважаючи на те, що податкова накладна була виписана помилково.

Суд першої інстанції позов залишив без задоволення, виходячи з того, що позивач не скористався своїм правом на надання пояснень та документів відповідно до ст. 201 ПК України чи правом на надання уточнюючих розрахунків до податкової декларації відповідно до ст. 50 ПК України.


Постановою ж суду апеляційної інстанції позов клієнта було задоволено.


«Задовольняючи позов, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що оскільки чинним законодавством передбачено зазначення платником податку у податковій декларації з ПДВ лише фактично здійснених операцій, відповідно до даних первинних документів із бухгалтерського обліку, незалежно від того, складена чи зареєстрована в ЄРПН податкова накладна на такі операції, то обсяги постачання товарів/послуг та сума ПДВ, вказана у зайво складеній податковій накладній та/або розрахунку коригування, не підлягають відображенню в декларації, а отже позивач на має підстав відображати операцію,яка фактично не відбулась, у податковій декларації з ПДВ за звітний місяць.


Також суд зазначив, що податкове законодавство не передбачає можливості подати документи, щоб відкликати чи скасувати помилкові податкові накладні, які заблоковано».


У якості доводів, контролюючий орган у касаційній скарзі вказує на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального права з огляду на те, що Податковим кодексом не закріплене право не включати до податкової звітності суми ПДВ, вказані у податкових накладних, реєстрація яких зупинена.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

«Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності на підставі даних, не підтверджених первинними документами.

У первинних документах, які є підставою для бухгалтерського обліку, фіксуються дані лише про фактично здійснені господарські операції.

До податкової декларації з ПДВ вносяться дані податкового обліку платниа окремо за кожний звітний (податковий) період».


«У податковій декларації з ПДВ платником податку зазначаються дані про обсяги фактично здійснених операцій у відповідності до даних первинних документів і бухгалтерського обліку, тобто дані, наведені у податковій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника».


«Помилково подана та зареєстрована в ЄРПН податкова накладна зі статусом "реєстрацію зупинено" за операціями, які фактично здійснені не були, дані про які не внесено до податкового обліку платника податків та не підтверджено первинними документами, не є підставою для внесення даних за такою податковою накладною до податкової декларації».


Можливості подати документи, щоб відкликати чи скасувати заблоковані помилкові накладні, податкове законодавство не передбачає.


«Колегія суддів вважає правильним висновок суду апеляційної інстанції що позивач не зобов'язаний включати до податкової декларації з ПДВ податкові зобов'язання за заблокованою (статус "реєстрацію зупинено") в ЄРПН помилково складено податковою накладною, оскільки дані податкової звітності мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника податку, а враховуючи, по податкова накладна складена помилково на операцію, яка фактично не відбулась та не підтверджена первинними документами, що встановлено судом та не було спростовано контролюючим органом, то відповідно і податкові зобов'язання за такою операцією у позивача фактично не виникали і не повинні бути включені до податкової звітності», - зазначає колегія суддів Касаційного адміністративного суду.


За результатами касаційного розгляду, Верховний суд постановив Касаційну скаргу ДФС залишити без задоволення, а постанову суду апеляційної інстанції залишити без змін.


Результати розгляду зазначеної справи стануть підґрунтям для оскарження повідомлень-рішень ДФС за вказаних обставин.


ДЕТАЛЬНІШЕ:

Справа № 820/6615/17

Адміністративне провадження № К/9901/48235/18

205 просмотров0 комментариев