• morozandpartners

Законодавчі зміни для запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (covid-19) в Україні11 березня 2020 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 211, якою запроваджено тритижневий карантин, в період з 12 березня по 03 квітня 2020 року, на всій території України. Згідно зазначеної постанови, в умовах карантину заборонено відвідування закладів освіти її здобувачами, проведення всіх масових заходів, у яких бере участь понад 200 осіб, крім заходів, необхідних для забезпечення роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також спортивні заходи дозволяється проводити без участі глядачів (уболівальників).


На цьому превентивні заходи щодо поширення коронавірусу (COVID-19) не обмежилися, та 17 березня Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», що охоплює такі сфери.


Податкова та митна сфери.


Зміни у Податковому кодексі України передбачать, що тимчасово звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, необхідних для запобігання, локалізації та ліквідації коронавірусної хвороби, перелік яких визнає Кабінетом Міністрів України. Насамперед, Митний кодекс України наголошує на звільненні указаних товарів від сплати ввізного мита, а також їх першочергове митне оформлення.


Сфера торгівлі.

Згідно внесеним змінам до Закону країни «Про торгово-промислові палати в Україні» введення карантину зараховують до числа форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).Трудова сфера.

У Кодексі законів про працю та Законі «Про відпустки» зазначено, що термін перебування у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину не включається у загальний термін.

В свою чергу, у Прикінцевих положеннях Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» зазначається, що на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) :

- роботодавець може доручити працівникові, у тому числі державному службовцю, службовцю органу місцевого самоврядування, виконувати протягом певного періоду роботу, визначену трудовим договором, вдома, а також надавати працівнику, у тому числі державному службовцю, службовцю органу місцевого самоврядування, за його згодою відпустку;

- власником підприємства, установи, організації або уповноваженим органом може змінюватися режим роботи органів, закладів, підприємств, установ, організацій, зокрема щодо прийому та обслуговування фізичних та юридичних осіб. Інформація про такі зміни повинна доводитися до відома населення з використанням веб-сайтів та інших комунікаційних засобів.

А також, відзначається, що будуть виділені додаткові доплати до заробітної плати медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання серед людей на коронавірусну хворобу (COVID-19), у розмірі до 200 відсотків заробітної плати на період виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), визначений у рішенні Кабінету Міністрів України про встановлення карантину, до завершення виконання цих заходів; доплати до заробітної плати окремим категоріям працівників, які забезпечують життєдіяльність населення.Сфера державного нагляду та адміністративних послуг.

На період карантину забороняється проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

З дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг та строків надання цих послуг, визначених законом. Від дня припинення карантину перебіг цих строків продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення.


Сфера публічних закупівель.

Відповідно до змін, внесених до Закону України «Про публічні закупівлі» встановлено, що дія цього Закону не поширюється на випадки, якщо предметом закупівлі є товари, роботи чи послуги, необхідні для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19). Перелік таких товарів, робіт чи послуг та порядок їх закупівлі затверджуються Кабінетом Міністрів України.

За результатами такої закупівлі в електронній системі закупівлі замовник оприлюднює звіт про укладені договори, договір про закупівлю та всі додатки до нього, звіт про виконання договору. У разі недотримання вимог щодо публікації таких звітів винні особи притягаються до відповідальності згідно зі законом.

Житлово-комунальна сфера.

На період встановлення карантину, та протягом 30 днів з дня його відміни забороняється, зокрема:

- нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені) за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги;

- припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг громадянам України у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі;

- примусове виселення із житла та примусове стягнення житла (житлових будинків, частин житлових будинків, квартир, кімнат у квартирах, кімнат, житлових секцій чи блоків у гуртожитках, інших жилих приміщень), що належить на праві приватної власності громадянам України, під час примусового виконання рішень судів щодо стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги;

- примусове виселення громадян за несвоєчасну оплату житлово-комунальних послуг із жилих приміщень у будинках державного, громадського житлового фонду та житлового фонду соціального призначення.


Сфера декларування.

В Законі Україні «Про запобігання корупції» після внесення відповідних змін встановлено, що декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік подають у 2020 році не до 1 квітня, а до 1 червня. Якщо ж суб'єкти декларування у період до 1 червня 2020 року не будуть мати можливості подати декларацію (повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) через те, що на території їх проживання встановили карантинно-обмежувальні заходи, то їх звільнять від відповідальності.

Слід зазначити, що в разі невиконання Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» встановлено юридичну відповідальність.


Так, у Кодексі України про адміністративні порушення встановлено адміністративну відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами, за неоприлюднення інформації про проведені відповідно до цього закону публічні закупівлі.

Підвищено кримінальну відповідальність за порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням.

34 просмотра0 комментариев