• morozandpartners

Знайти вихід з безвихідної ситуації або що робити, коли немає більше сил на дзвінки колекторів

Не дивлячись на те, що жорсткий локдаун вже позаду, але карантин продовжується, чим впливає на матеріальний стан багатьох українців, сфери роботи яких постраждали внаслідок пандемії. В таку важку пору гірше можуть зробити, хіба що, дзвінки колекторів або численні повідомлення нібито з банку, в котрих говориться про відкриті провадження або про вже завершені, на стадії виконання, з погрозами залишити особу без житла, на вулиці.

Що робити в ситуації, коли ледве вистачає заробітку на життя (не говорячи й про кредити), а вирішити проблему з зобов’язаннями хочеться максимально легальним засобом?


Тут в нагоду стає нещодавно прийнятий Кодекс України з процедур банкрутства (далі – Кодекс).


А що там?

А він говорить, що тепер фізична особа може оголосити себе банкрутом, навіть якщо вона не підприємець. Фактично, Кодекс надає в руки інструмент, завдяки котрому можна впоратися з боргами. Завдяки цьому борги можуть бути погашені.


А як?

По-перше, необхідно подати заяву до господарського суду, адже ця процедура є, по суті, добровільною. Тільки Ви вирішуєте чи є вона необхідною саме для вас.

Проте задля того, щоб з такою заявою звернутися, необхідно, щоб:

1) розмір боргів перед кредитором (банк, кредитна спілка, онлайн-кредити) становив не менше 30 розмірів мінімальної заробітної плати (зараз – 180 000 гривень);

2) припинити погашення кредитів чи здійснення інших планових платежів у розмірі більше 50 відсотків місячних платежів за кожним з кредитних та інших зобов’язань упродовж двох місяців;

3) на стадії виконання судового рішення виявилося, що немає майна, на яке може бути звернено стягнення;

4) існують інші обставини, які підтверджують, що найближчим часом боржник не зможе виконати грошові зобов’язання чи здійснювати звичайні поточні платежі (загроза неплатоспроможності).

Останній пункт дає можливість указати на ту причину, через котру є загроза опинитися в боргах ще далі.

Варто зауважити, що Кодексом передбачений перелік документів, котрі слід додати до заяви; необхідно уважно віднестися до цього переліку. Від нього залежить подальший рух Вашої заяви та можливої справи.

Документи і є підставою для відкриття та можуть довести, що така дія є необхідною. Серед них, зокрема, декларація про майновий стан боржника за формою, затвердженою державним органом з питань банкрутства. Разом із заявою обов’язково потрібно подати пропозиції щодо реструктуризації боргів (проект плану реструктуризації боргів), який розробляється з метою відновлення платоспроможності боржника.


Що це таке?

Це план, в котрому зазначається обставини, які спричинили неплатоспроможність; інформація про визнані судом вимоги кредиторів із зазначенням їх розміру та черговості задоволення; інформація про всі доходи боржника, у тому числі доходи, які боржник розраховує отримати протягом процедури реструктуризації боргів; розмір суми, яка щомісяця буде виділятися для погашення вимог кредиторів, та інше.

По-друге, у разі прийняття судом заяви, починається етап «погашення» боргів, де ключовим є план реструктуризації, поданий разом із заявою. А саме – його або затверджують і вводять в дію, або ні. Якщо ж протягом 120 днів зборами кредиторів не прийнято рішення про схвалення плану або прийнято рішення про перехід до процедури погашення боргів боржника, то починається інший етап, котрий вже являє собою, власне, оголошення банкрутом.


Якщо оголосили банкрутом, то починається стадія погашення боргів.


Майно, за рахунок котрого таке погашення буде здійснено, називається ліквідаційною масою. До її складу не включається житло, яке є єдиним місцем проживання сім’ї боржника (квартира загальною площею не більше 60 квадратних метрів або житловою площею не більше 13,65 квадратного метра на кожного члена сім’ї боржника чи житловий будинок загальною площею не більше 120 квадратних метрів) та не є предметом забезпечення, а також інше майно боржника, на яке згідно із законодавством не може бути звернено стягнення відповідно до додатку до Закону України «Про виконавче провадження» (ікони, наприклад).


Цей етап триває, доки усі борги не будуть погашені, після чого настає завершення: етап, котрий передбачає, що усі борги вважаються погашеними чи списаними, навіть якщо у ліквідаційну масу нічого не входило, або ж від продажу майна вистачило оплатити мізерну частину боргу та послуги арбітражного керуючого.


Отже, після завершення такої процедури боргів не буде, як й постійних погроз від колекторів та думок про те, що робити з нестатком коштів.


199 просмотров0 комментариев