• morozandpartners

ООН задокументувала факти тиску на адвокатів у своїй доповіді щодо ситуації з правами людини


Управління Верховного комісара Організації Об’єднаних Націй з прав людини опублікувало двадцять шосту доповідь щодо ситуації з правами людини в Україні, яка підготовлена Управлінням Верховного комісара Організації Об’єднаних Націй з прав людини (УВКПЛ) за результатами роботи Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ). Вона охоплює період з 16 лютого до 15 травня 2019 року.


У справах, пов’язаних із конфліктом, продовжуються порушення прав на належну правову процедуру і на справедливий судовий розгляд, що є результатом широко розповсюдженої практики тривалого досудового тримання під вартою, а також застосування сили й примусу для отримання зізнань або укладення угод про визнання винуватості.


УВКПЛ відзначає позитивні рішення судів у справах стосовно правового захисту і відшкодування для сімей, які втратили своїх рідних через бойові дії. Два суди у Донецькій та Харківській областях ухвалили рішення на користь цивільних осіб, зобов’язавши Уряд України виплатити грошову компенсацію сім’ям, які втратили близьких через бойові дії. УВКПЛ схвалює ці позитивні кроки судової влади й закликає Уряд України забезпечити виконання цих рішень.25 УВКПЛ також відзначає, що Велика Палата Верховного Суду формує позицію у такій категорії справ.


Судова справа № 265/6582/16 про виплату компенсації за загибель члена сім’ї внаслідок бойових дій, Луганська область, зокрема в якій Апеляційний суд Луганської області ухвалив рішення на користь жінки, яка вимагала компенсацію за загибель її дочки під час збройного конфлікту на сході України. Згідно з рішенням суду, Уряд України був зобов’язаний виплатити сім’ї грошову компенсацію. Рішення вступило в законну силу 19 листопада 2018 року. Хоча спочатку Верховний Суд відмовився призупинити його виконання, пізніше він постановив призупинити його за другою вимогою Міністерства юстиції України, яке стверджує, що сума компенсації в разі її виплати позивачці вимагатиме надмірних витрат коштів Державного бюджету.


Упродовж звітного періоду українські суди першої інстанції винесли 70 вироків59 у кримінальних справах, пов’язаних з конфліктом. Лише в одній60 з цих справ суд виправдав особу по обвинуваченню у вчинені злочинів за статтями 110 і 2583 Кримінального кодексу України61,після того, як ця особа провела під вартою півтора роки. У решті 69 справ всі обвинувачені були визнані винними, зокрема десятеро – заочно. У 52 з 59 вироків, ухвалених у кримінальних провадженнях за участю обвинувачених, обвинувачені визнали себе винними або уклали угоду про визнання винуватості.


Однією з причин затягування судових процесів, за коментарями УВКЛП, є недостатня кількість суддів у судах першої інстанції. У звіті зазначається про те, що в цілому усі 29 місцевих судів у Донецькій та Луганській областях недоукомплектовані на 47 відсотків, 66 через що робоче навантаження на суддів сильно зростає, а судові засідання призначаються лише один раз на один-два місяці.


Як позитивне зрушення всупереч вказаній тенденції, в одній задокументованій справі місцевий суд дозволив звільнити обвинуваченого під заставу, пославшись на норми міжнародного права в галузі прав людини й на практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) у відповідності до рекомендованої практики. Упродовж звітного періоду УВКПЛ задокументувало також спроби активістів перешкодити відправленню правосуддя в одній справі, пов’язаній з конфліктом, шляхом здійснення тиску на суддів і залякування адвоката і обвинуваченого. УВКПЛ також із занепокоєнням відзначає відсутність прогресу в розслідуванні та кримінальному переслідуванні щодо нападів на суддів і адвокатів та випадків їх залякування, що мали місце раніше у кримінальних справах, пов’язаних із конфліктом, незважаючи на численні скарги до поліції та Вищої ради правосуддя.


Детальніше ознайомитися зі змістом звіту: https://www.ohchr.org/Documents/Countries/UA/ReportUkraine16Feb-15May2019_UA.pdf

4 просмотра0 комментариев